During 2006, it cost approximately 5.7 cents per note to produce 8.2 billion U.S. paper currency notes.
Earning MoneySaving Money is EasySmart SpendingBorrowing BucksFun & GamesWhat is a Credit UnionLinksHome Page
 

Resources for Parents and Teachers

You're already busy, so we offer a few resources to use either at home or in the classroom.

If you want to help kids practice their money-saving skills, check out Saving Problems for story problems and answers.

To help kids practice smart shopping, use the Shopping Problems.  

For a little fun and some math practice, follow our Recipes to make a different tasty treat every month!

For some fun and educational sites for kids, visit Links to Safe Sites.

 

Privacy & Internet Security Resources for Parents & Teachers About This Site CU Solutions Group